Adana M1 AVM

İşveren
METRO, FİBA GROUP
Yıl
2017
Durum
Devam Ediyor
İnşaat Alanı
180.000 m²
Verilen Hizmetler
Konsept
Ortak Ofis
L35 Architects
Lokasyon
Adana

ASOS Mimarlık’ın İspanyol L35 Mimarlık ofisi ile birlikte tasarladığı Adana M1 Alışveriş Merkezi projesi, Adana’nın en eski ve büyük AVM yapılarından birinin renovasyonu ve kullanım alanının genişletilmesini kapsayan kapsamlı bir proje. Yaklaşık 150.000m2 gibi oldukça büyük bir kullanım alanına sahip eski yapı bu müdahale ile %20 büyümesine rağmen çok daha hafif ve geçirgen bir yapı olarak algılanıyor.

Bu algıyı yaratabilmek için açık ve kapalı alanlardan oluşan yeni fonksiyon hacimleri, tamamen kapalı hacimden oluşan eski yapının kenarlarına birbirleri arasında boşluklar bırakarak yaslanmakta.

Yeni satış alanlarını barındıran kapalı hacimler ve dolaşıma ayrılan boşlukların yüzeylerinde sade dokuları ve renkleri ile çelik, cam ve doğal taş gibi çağdaş malzemeler kullanılarak, kalabalık ve renkli insan hareketleri için sakin bir fon oluşturuldu.

Havuzlar, sıcak iklime uygun ağaç ve bitkilerle oluşturulan peyzaj düzenlemesi yeni alışveriş merkezinin ortamını bir Akdeniz Mimarisi ölçeğine taşımakta. Değişken genişlik ve yüksekliklere sahip boşlukların üzerindeki yüksek kanopiler ve saçaklar kullanıcılara hoş gölgeler sağlarken boşluklar arasında dolaşan doğal hava akımı da sıcak iklimdeki mekanı rahatlatıyor.